DSC_7702.jpg

Vorstandschaft

 
Lisa Schlotterbeck / CEO

Lisa Schlotterbeck / CEO

Kim Wiedmann / CFO

Kim Wiedmann / CFO

Felix Herzog / CTO

Felix Herzog / CTO

 
DSC_1685-Bearbeitet.JPG
 

Monocoque, Frame and Aerodynamics

 
Simon Link

Simon Link

 
Michael Scherdel

Michael Scherdel

 
Julian Weckerle

Julian Weckerle

Benjamin Maihöfer

Benjamin Maihöfer

 
Marvin Schweikardt

Marvin Schweikardt

 
Lorenzo Di Lauro

Lorenzo Di Lauro

Aquib Ujani

Aquib Ujani

 
Jens Stärk

Jens Stärk

 
Johannes Rentschler

Johannes Rentschler

 
 
E-Motion Rennteam-30.jpg

Drivetrain

 
Julia Weidenauer

Julia Weidenauer

 
Maximilian Wulf

Maximilian Wulf

Marcus Kleinert

Marcus Kleinert

 
Baljinder Pardeshi

Baljinder Pardeshi

Philipp Stelzle

Philipp Stelzle

E-Motion Rennteam-22.jpg

Pedals and Steering & Suspension

 
Mateo Lucic

Mateo Lucic

Oleg Bederin

Oleg Bederin

 
 
E-Motion Rennteam-8.jpg

Electronics

 
Jonas Bareiß

Jonas Bareiß

Vincent Schilling

Vincent Schilling

Dominik Walk

Dominik Walk

 
Maximilian Friemann

Maximilian Friemann

 
Mike Schafhauser

Mike Schafhauser

Frederik Andriof

Frederik Andriof

 
Timo Weigert

Timo Weigert

 
Fabian Langer

Fabian Langer

 
FSA 2017_Tag 5-3.JPG

ERDX02 (Driverless Vehicle)

 
 
Jens Hertfelder

Jens Hertfelder

 
Firat Arslan

Firat Arslan

René Schwarz

René Schwarz

 
Hendrik Fischer

Hendrik Fischer

Julius Reinhardt

Julius Reinhardt

 
Frederik Strecker

Frederik Strecker

 
Titelbild.JPG

Organisation

 

Finance & Sponsoring

 
Gwen Niegl

Gwen Niegl

Nicole Sorge

Nicole Sorge

 
 
FSA 2017_Tag 4-15.JPG

Eventmanagement

 
Markus Eberle

Markus Eberle

Lars Schürrlein

Lars Schürrlein

Eva Schulze

Eva Schulze

 
2E5A9344.JPG

Media & Marketing

 
Carolina Hermann

Carolina Hermann

Lukas Horrenberger

Lukas Horrenberger

Alexander Lingel

Alexander Lingel

 
Chris Roth

Chris Roth

Stefan Pätzold

Stefan Pätzold

 
FSI 2017_Tag 4-30.JPG

Business Plan

 
Steffen Reimer

Steffen Reimer

 
 
Unbenannt-2.jpg

Cost Report

 
Miriam Hütter

Miriam Hütter

Paul Heber

Paul Heber

Simon Bröring

Simon Bröring

 
Franziska Bulling

Franziska Bulling

Christian Bühler

Christian Bühler

Jessica Schneider

Jessica Schneider

 
FSA 2017_Tag 3-9.JPG